Ieteikt:

18. Maijs, 2023 līdz 17. Jūnijs, 2023

no 17:00 līdz 20:00

Izstādē eksponētas Irinas Tīres uzņemtās un īpašā veidā apstrādātās fotogrāfijas, kurās pēc čehu mākslinieka Alfonsa Muhas parauga gleznotās freskās attēlotas krāšņas jūgendstila laika sievietes, un līdzās tām apskatāmas jubilāres mazdēla Dāvida Vidvuda Fomina fotografētās, spilgtas mūsdienu sievietes.

Kā pastāstīja Irina Tīre, Liepājā vairākos namos saglabājušies sienu apgleznojumi. 2011. gadā māksliniecei radusies iespēja iekļūt neapdzīvotajā un slēgtajā ēkā Republikas ielā 13 un fotografēt šī nama fresku fragmentus. Irina izmantojusi šo unikālo iespēju, lai parādītu mākslas darbu skaudro likteni: “No 1945. gada dzīvoju Liepājā arhitekta Paula Maksa Berči projektētajā namā Republikas ielā 13, un katru reizi, skrienot uz dzīvokli trešajā stāvā, acu priekšā bija smalkos pasteļtoņos gleznotās freskas. Tās bija ļoti skaistas. Arī dzīvokļu griestus rotāja apgleznojumi, un vannas istabu sienas rotāja peldošas zivtiņas. 1957. gadā, kad mācījos Mākslas skolā, kādu dienu, nākot no nodarbībām, gaidīja pārsteigums – kāpņu griesti nobalsināti, sienu smalkā marmorējuma vietā vienaldzīgi zaļa eļļas krāsa…”

Alfonsa Muhas stilā veidotās jūgendstila freskas mākslinieki zīmējuši no reālām modelēm, tāpēc Irinai Tīrei ienākusi prātā doma rīkot kopizstādi ar jaunāko mazdēlu Dāvidu Vidvudu, kurš fotografē modeles: “Redzot viņa fotogrāfijas, sapratu, ka šīs kompozīcijas papildina seno fresku attēlus un reizē ir spilgts kontrasts. Tā radās ideja par kopizstādi. Šī ir pirmā izstāde, kurā skatītāju vērtējumam nododam manas fresku un Dāvida Vidvuda modeļu fotogrāfijas.”

Izstāde sagatavota sadarbībā ar Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra Tautas fotostudiju “Fotast”.

Izstāde apskatāma no 18. maija līdz 17. jūnijam Igo mūzikas un mākslas centrā CEPLIS Bauskas novadā, Mežotnes pagastā.

IGO Ceplis